Układanie kostki brukowej poradnik
Ułożenie kostki brukowej nie jest czynnością skomplikowaną. Oczywiście, doświadczenie i wiedza w tym zakresie znacznie ułatwi cały proces i pozwoli na wyeliminowanie wielu możliwych błędów.
Wysokiej jakości kostka brukowa to połowa sukcesu. Tak jak i przy wielu innych pracach budowlanych niezwykle istotny jest fachowy montaż. Odpowiednio położona kostka brukowa zachowa swoje właściwości przez wiele długich lat. Ułożona powierzchnia, musi być odporna na wysokie obciążenia i uszkodzenia. Aby to osiągnąć przygotowaliśmy dla Państwa praktyczny poradnik układania kostki brukowej.
Przed zakupem kostki brukowej
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów kostki brukowej. W ofercie BRIX znajdziecie Państwo m.in. kostkę brukową Akropolis, Beganit,Inka, kostkę holenderską, Eko, Łuskę i wiele innych wyrobów. Różne produkty mają różne właściwości, parametry i zastosowania. Wybór odpowiedniej kostki brukowej przełoży się w znacznym stopniu na jakość i trwałość ułożonej nawierzchni. Jeżeli po lekturze materiałów zamieszczonych na naszej stronie internetowej macie Państwo nadal wątpliwości co do wyboru kostki, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym działem handlowym.
WAŻNE PARAMETRY
Przy wyborze kostki brukowej należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- wielkość i rodzaj obciążenia planowanej nawierzchni,
- rodzaj gruntu rodzimego,
- stan wód gruntowych,
- rodzaj systemu odwodnieniowego.
Ważna jest również odpowiednio dobrana grubość kostki:
- ruch pieszy: kostka i płyty o grubości 4 – 6 cm,
- ruch samochodów osobowych: kostka o grubości 6 – 8 cm,
- ruch ciężkich pojazdów: kostka o grubości 8 – 10 cm.
PROJEKT NAWIERZCHNI
Przed przystąpieniem do prac powinno się wykonać plan zawierający:
- wymiary powierzchni,
- przewidywane obciążenia,
- określenie kierunków spadków pozwalających zapewnić odpowiednie odwodnienie,
- rodzaj kostki oraz sposób jej układania.
Jak układać kostkę brukową? Krok po kroku
WYZNACZANIE POWIERZCHNI
Rozpoczęcie prac polega na wyznaczeniu oraz umiejscowieniu w terenie planowanej nawierzchni. Określone w projekcie charakterystyczne punkty obszaru, na którym prowadzone są prace należy wyznaczyć wbijając szpilki lub kołki, oznaczając jednocześnie żyłką górną krawędź nawierzchni.
KORYTOWANIE TERENU
Na powierzchni wytyczonej poprzez ustawione szpilki i żyłki konieczne jest usunięcie warstwy humusu i gruntu rodzimego na głębokość określoną przez grubość planowanej podbudowy oraz kostki (zwykle 20 – 40 cm). W przypadku występowania na terenie prac słabonośnych gruntów (np. gliny, torfy) preferowane jest usunięcie gruntu rodzimego, aż do warstwy stabilnej uwzględniając również poziom wód gruntowych.
ZAGĘSZCZANIE NAWIERZCHNI
Zagęszczenie ułożonej powierzchni przeprowadza się za pomocą odpowiedniego wibratora płytowego zabezpieczonego płytą z tworzywa sztucznego. Proces ten przeprowadza się równomiernie zawsze od brzegów do środka, a następnie wzdłuż nawierzchni do uzyskania docelowego poziomu i stabilności nawierzchni.
KONSERWACJA
Konserwacja nawierzchni polega na regularnym zamiataniu, okresowym zmywaniu wodą, usuwaniu zabrudzeń i ewentualnym uzupełnianiu fug. Poza tym, nawierzchnia z kostki nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych.
ZASADA UKŁADANIA Z 3 PALET
Przy układaniu kostki należy zawsze mieszać kostkę z trzech palet. Pozwala to na uniknięcie wielkopowierzchniowych różnic w odcieniach nawierzchni. Aby uniknąć dużych skupisk jednego koloru w przypadku kostek mix–kolor, wybieranie z palet powinno następować w pionie; pozwala to uzyskać jednolity i ciekawy melanż kolorystyczny.
WYKWITY
Na produkowanych wyrobach betonowych może występować warstwa jasnego nalotu będąca osadem wapiennym (wykwit). Powstaje on w trakcie wiązania cementu, w wyniku reakcji wodorotlenku wapnia z dwutlenkiem węgla z powietrza. Opisane zjawisko nie ma istotnego wpływu na właściwości wyrobów betonowych oraz na jakość nawierzchni z nich wykonanych. Wykwity węglanowe nie powodują poważnych zmian destrukcyjnych i są procesem naturalnym nawet w betonie prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym. W wyniku eksploatacji wyrobów betonowych na wolnym powietrzu następuje samoczynne rozpuszczanie oraz wymywanie osadów wapiennych przez wodę z opadów atmosferycznych.
„WYPŁYWKI”
Na krawędziach świeżo wyprodukowanych wyrobów mogą występować naddatki materiału tzw. „wypływki”. Powstają one w wyniku stopniowego zużywania się formy oraz płytek stempla. Wypływki znikają samoczynnie w czasie procesu układania. Występująca nadlewka betonowa nie obniża wartości użytkowej wyrobu gotowego i nie stanowi podstawy do reklamacji jakościowych.
WŁOSKOWATE PĘKNIĘCIA
Zjawisko to spowodowane jest skurczem betonu. W przypadku produkcji w okresach podwyższonych temperatur, na skutek powierzchniowego wysychania betonu w początkowym okresie jego dojrzewania, efekt ten ulega intensyfikacji. Badania dowodzą, iż występujące w wyrobie pęknięcia włoskowate nie obniżają własności użytkowych wyrobu, jeżeli w innych parametrach jakościowych wyrób ten odpowiada założonym normom jakościowym. Opisane zjawiska nie stanowią podstawy do reklamacji.
Najczęściej popełnianie błędy przy układaniu kostki brukowej
Tak jak i w przypadku każdych innych prac budowlanych, błędy podczas układania kostki brukowej mogą się pojawiać. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, poniżej prezentujemy listę najczęściej popełnianych błędów.
Błąd 1: Problemy z wodą opadową
Zaleganie wody opadowej na kostce brukowej jest niekomfortowe i sprawia, że znacznie obniża się trwałość ułożonej powierzchni. W każdym projekcie należy pamiętać o tworzeniu odpowiedniego spadku, tak aby woda opadowa mogła spłynąć grawitacyjnie w pożądane przez nas miejsce (np. do studzienki). Dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach są także np. kostki EKO, które umożliwiają swobodne wsiąkanie wody w grunt.
Błąd 2: Brak projektu
Chcąc zmniejszyć koszty i przyspieszyć prace, ten etap jest czasami pomijany. Jest to duży błąd, gdyż prawidłowy projekt pozwoli określić potrzebną liczbę materiału a także znacznie ułatwi układanie kostki. Uzyskany w ten sposób efekt finalny będzie znacznie lepszy.